MNRI® Archetypy rozwoju ruchowego to biomechanika ruchu ciała ze świadomością kinestetyczną, która prowadzi do zrozumienia tego, co dzieje się w ciele:
odczuwanie ruchu,
identyfikacja podstawowych części ciała,
powiązania między nimi: środek ciała, peryferie ciała, przód i tył ciała, lewa i prawa strona, góra i dół, ruchy obrotowe, jednostronny i dwustronny zmysł ciała i ruchy naprzemienne,
co zabezpiecza prawidłowe funkcjonowanie układu sensomotorycznego i narządów ruchu, wpływa na zdolność skutecznego używania ruchów pierwotnych.
W każdym z nas, ruchy i odruchy pierwotne przejawiają się jako genetyczne „programy” ruchowe ludzkiego rozwoju.
Ruchy pierwotne tworzą układ sieci nerwowych i mielinizację, co determinuje dojrzewanie i działanie mózgu oraz skuteczne działanie całego układu „ciało-mózg”. Ruchy pierwotne są podstawą neuroplastyczności, czyli zdolności mózgu do ciągłej zmiany i ciągłego rozwoju w trakcie życia.
Kiedy to się zdarza, ruchy pierwotne wspierają tworzenie kompensacji koniecznych do ochrony, przetrwania i rozwoju umysłowego. W przypadkach deficytów w organizacji neuronalnej wspierają tworzenie pozytywnych kompensacji. Są konieczne dla ochrony i przetrwania.
Ruchy pierwotne mogą także posłużyć do odtworzenia i rozwoju umiejętności motorycznych i poznawczych.
Celem programu MNRI® Archetypy rozwoju ruchowego jest aktywacja wrodzonych zasobów genetycznej pamięci motorycznej przejawiającej się przez pierwotne wzorce ruchowe.
W ten sposób integracja pierwotnych wzorców ruchowych wspiera rozwój umysłowy przez wszystkie rodzaje bodźców: zmysłowe, przedsionkowe, proprioceptywne, motoryczne, emocjonalne, umysłowe.
W pierwotnym systemie motorycznym rozpoznajemy ruchy archetypowe, które definiujemy jako najbardziej globalne, fundamentalne i ogólne „konstrukcje” ruchowe decydujące o strategiach aktywności ruchowej.
Rozróżniamy kilka archetypowych wzorców ruchowych w rozwoju motorycznym:
zginanie-prostowanie tułowia,
rotacja kręgosłupa (ruch horyzontalny),
prostowanie tułowia (ruch wertykalny),
zginanie-prostowanie tułowia na boki (ruch na boki),
homologiczny (bilateralny),
homolateralny (ruch jednostronny),
ruch naprzemienny (ruch kończyn po przeciwnych stronach ciała),
ruchy intencjonalne (ukierunkowane na cel).
Każdy ruch archetypowy tworzy podstawę dla podobnej „konstrukcji” motorycznej różnych wzorców odruchów.
„Historyczne” podejście do rozwoju motorycznego pozwala dogłębnie zrozumieć cechy genetyczne sfery motorycznej i daje podstawę do zaprojektowania procedury korygującej w przypadkach deficytów neuromotorycznych i niedojrzałości funkcji motorycznych i kognitywnych dzieci z trudnościami. Ułatwia przyszły rozwój tych funkcji.
Z tego powodu pierwotna aktywność ruchowa jest nieodzowna dla rozwoju mózgowego i sensomotorycznego, który umożliwia późniejsze poruszanie się i uczenie się.
Pierwotne systemy motoryczne generują ruchy intencjonalne, które pomagają nam w osiągnięciu celu bądź realizacji zamiaru, a ruchy pierwotne wywierają dalszy wpływ na rozwój funkcji kognitywnych i procesów intelektualnych.