Integracja Odruchów Ustno-Twarzowych
MNRI® Integracja Odruchów Ustno-Twarzowych
Program MNRI® Integracja odruchów ustno-twarzowych opiera się na neurofizjologicznych podstawach pierwotnej, nieuwarunkowanej motoryki ustno-twarzowej w celu optymalizacji funkcjonowania prawidłowych mechanizmów rozwojowych.
Odruchy ustno-twarzowe
Odruchy ustno-twarzowe to nieuwarunkowana motoryka noworodka i niemowlęcia, budująca bazę neurorozwoju dla następnych etapów życia dziecka w rozwoju mowy i komunikacji – wyższych funkcji psychicznych.
Odruchy motoryczne twarzy pojawiają się najpierw w niemowlęctwie i pozostają aktywne przez całe życie, wspierając szeroki zakres potrzeb niezbędnych do życia:
- Zfunkcje życiowe, w tym oddychanie, jedzenie i ogólne funkcje nerwowo-naczyniowe
- Zdostęp do informacji wizualnych, słuchowych i innych systemów sensorycznych oraz zarządzanie nimi
- Zróżne systemy koordynacji w różnych kombinacjach – układy koordynacji rąk, ust, ucha, oka, języka, szyi i czaszki
- Zkomunikacja niewerbalna (ekspresja emocjonalna i aktywność poznawcza) i werbalna (artykulacja)
Odruchy ustno-twarzowe nie tylko wpływają na funkcjonowanie w obrębie twarzy, ale także na funkcjonowanie całego układu mózg-ciało.
Jak działa Integracja odruchów ustno-twarzowych?
Techniki MNRI® Integracja odruchów ustno-twarzowych działają na aktywację i zaangażowanie odruchów i wzorów niezbędnych do dojrzewania bardziej złożonych odruchów motorycznych oraz rozwoju zaawansowanej komunikacji i poznania.
Zaangażowanie i dojrzewanie odruchów twarzy może być utrudnione przez problemy wrodzone lub traumatyczne, które pojawiają się w macicy, w chwili urodzenia lub w dowolnym czasie po urodzeniu.
W zależności od liczby odruchów ustno-twarzowych i związanych z nimi podstawowych wzorców odruchów motorycznych, może pojawić się szeroka gama powiązanych z nimi wyzwań życiowych.
Cel programu i rodzaje odruchów
Zadaniem programu jest wspieranie procesu integracji odruchów w ramach połączenia pracy układu sensorycznego, motorycznego i funkcjonowania mózgu dla zabezpieczenia jak najlepszych fizjologicznych podstaw prawidłowego ogólnego rozwoju.
Podczas terapii pracujemy z poniższymi odruchami:
- Odruch otwierania ust
- Odruch ssania
- Odruch przełykania
- Odruch szukania (z warg i kącików ust)
- Odruch wymiotny
- Odruch kąsania
- Odruch żucia
Uruchamianie naturalnych mechanizmów rozwoju odruchów twarzy
Samoregulacja napięć mięśniowych
Kształtowanie się złożonych koordynacji potrzebnych do mowy, jedzenia i wyrażania emocji