Archetypy Rozwoju Ruchowego
MNRI® Archetypy Rozwoju Ruchowego
Ruchy archetypowe są najbardziej ogólnymi i całościowymi wzorami motorycznymi w naszym systemie ruchowym.
Na czym polegają Archetypy rozwoju ruchowego?
MNRI® Archetypy rozwoju ruchowego to biomechanika ruchu ciała ze świadomością kinestetyczną, która prowadzi do zrozumienia tego, co dzieje się w ciele: odczuwanie ruchu, identyfikacja podstawowych części ciała, powiązania między nimi: środek ciała, peryferie ciała, przód i tył ciała, lewa i prawa strona, góra i dół, ruchy obrotowe, jednostronny i dwustronny zmysł ciała i ruchy naprzemienne, co zabezpiecza prawidłowe funkcjonowanie układu sensomotorycznego i narządów ruchu, wpływa na zdolność skutecznego używania ruchów pierwotnych.
Ruchy pierwotne
W każdym z nas, ruchy i odruchy pierwotne przejawiają się jako genetyczne „programy” ruchowe ludzkiego rozwoju.
Ruchy pierwotne tworzą układ sieci nerwowych i mielinizację, co determinuje dojrzewanie i działanie mózgu oraz skuteczne działanie całego układu „ciało-mózg”. Ruchy pierwotne są podstawą neuroplastyczności, czyli zdolności mózgu do ciągłej zmiany i ciągłego rozwoju w trakcie życia.
Czasami mózg rozwija się w inny sposób.
Kiedy to się zdarza, ruchy pierwotne wspierają tworzenie kompensacji koniecznych do ochrony, przetrwania i rozwoju umysłowego. W przypadkach deficytów w organizacji neuronalnej wspierają tworzenie pozytywnych kompensacji. Są konieczne dla ochrony i przetrwania.
Ruchy pierwotne mogą także posłużyć do odtworzenia i rozwoju umiejętności motorycznych i poznawczych.
Cel programu MNRI® Archetypy rozwoju ruchowego
Celem programu MNRI® Archetypy rozwoju ruchowego jest aktywacja wrodzonych zasobów genetycznej pamięci motorycznej przejawiającej się przez pierwotne wzorce ruchowe.
W ten sposób integracja pierwotnych wzorców ruchowych wspiera rozwój umysłowy przez wszystkie rodzaje bodźców: zmysłowe, przedsionkowe, proprioceptywne, motoryczne, emocjonalne, umysłowe.
Te wzorce ruchowe są połączone ze wzorami odruchów i pomagają dzieciom i dorosłym w poprawie funkcjonowania mózgu w uczeniu się, koordynacji w zakresie stania, chodzenia, pełzania, tańca, koordynacji ruchowej.
W pierwotnym systemie motorycznym rozpoznajemy ruchy archetypowe, które definiujemy jako najbardziej globalne, fundamentalne i ogólne „konstrukcje” ruchowe decydujące o strategiach aktywności ruchowej.
Rozróżniamy kilka archetypowych wzorców ruchowych w rozwoju motorycznym:
- zginanie-prostowanie tułowia,
- rotacja kręgosłupa (ruch horyzontalny),
- prostowanie tułowia (ruch wertykalny),
- zginanie-prostowanie tułowia na boki (ruch na boki),
- homologiczny (bilateralny),
- homolateralny (ruch jednostronny),
- ruch naprzemienny (ruch kończyn po przeciwnych stronach ciała),
- ruchy intencjonalne (ukierunkowane na cel).
Każdy ruch archetypowy tworzy podstawę dla podobnej „konstrukcji” motorycznej różnych wzorców odruchów.
Dla przykładu, konstrukcja zginania-prostowania tułowia występuje we wzorcach odruchu Moro, Landau’a i Pereza. Chociaż te wzorce odruchów mają podobną strukturę motoryczną, mają różne biologiczne „zadania”.
Rozwój motoryczny
„Historyczne” podejście do rozwoju motorycznego pozwala dogłębnie zrozumieć cechy genetyczne sfery motorycznej i daje podstawę do zaprojektowania procedury korygującej w przypadkach deficytów neuromotorycznych i niedojrzałości funkcji motorycznych i kognitywnych dzieci z trudnościami. Ułatwia przyszły rozwój tych funkcji.
Wszystkie archetypowe wzorce ruchowe w naszym programie są naturalnie zaprojektowane w ten sposób, aby rozwijały ruchy i możliwości ciała związane z grawitacją, uziemieniem, stabilnością i równowagą.
Z tego powodu pierwotna aktywność ruchowa jest nieodzowna dla rozwoju mózgowego i sensomotorycznego, który umożliwia późniejsze poruszanie się i uczenie się.
Pierwotne systemy motoryczne generują ruchy intencjonalne, które pomagają nam w osiągnięciu celu bądź realizacji zamiaru, a ruchy pierwotne wywierają dalszy wpływ na rozwój funkcji kognitywnych i procesów intelektualnych.
Ukierunkowanie
Program MNRI® Archetypy Rozwoju Ruchowego powinno się wykonywać codziennie.
Ludzie w każdym wieku, niezależnie od ich stanu fizycznego, umysłowego mogą czerpać korzyści ze stosowania tego programu.
W pierwotnym układzie motorycznym ruch archetypowy definiujemy jako najbardziej globalną i ogólną motoryczną “konstrukcję” determinującą strategie motorycznej oraz sensoryczno-poznawczej aktywności.
Program skierowany jest dla wszystkich, a szczególności dla dzieci zaburzeniami:
- Zporażenia mózgowego,
- Zautyzmu,
- Znadpobudliwości psychoruchowej,
- Zdepresji i zespole pourazowym,
- Zzespołów genetycznych,
- Ztrudności w nauce,
- Zzaburzeń regulacji emocjonalnej (agresja),
- Zwystępowania lęków i fobii,
- Zopóźnienia rozwoju psychomotorycznego,
- Zzaburzenia koordynacji.
Stymulacja naturalnych zasobów dla rozwoju i dojrzewania odruchów, nawyków i umiejętności
Wspieranie i wzmacnianie fundamentów rozwoju neurofizjologicznego
Stymulacja całościowego rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i fizycznego