Niezwykle ważna jest kontrola, koordynacja i integracja drobnych układów mięśniowych, które umożliwiają nam korzystanie z naszych oczu, uszu, warg, języka i szczęki. Duże mięśnie, kierują ruchem i postawą, maleńkie mięśnie na naszych twarzach i wewnątrz głowy mają bardzo ważne funkcje neuro-rozwojowe i ochronne.
W wieku niemowlęcym nasze przetrwanie zależy od umiejętności ssania, połykania i oddychania. Mobilność twarzy małego dziecka pozwala mu wyrażać silne uczucia na długo zanim zdobędzie „język”.
Zwykle, gdy myślimy o doskonałej integracji motoryki, wyróżniamy pisanie, czytanie i umiejętności manualne. Jednak na cały rozwój wpływa praca małych mięśni w oczach i wewnętrzne uszy, które pomagają nam wykrywać wizualne i dźwiękowe oznaki zagrożenia. Gdy warunki są bezpieczne, używamy ich celowo, aby skupić naszą uwagę i przetwarzać złożone informacje.
MNRI® Techniki ustno-twarzowe i wzrokowo-słuchowe działają dla konwergencji / dywergencji rozbieżności/ zbieżności, wodzenia wzroku w płaszczyźnie horyzontalnej, pracy odruchu wzrokowo-przedsionkowego, optokinetycznego, jak również dla ssania, połykania i innych działań odruchowych.
Program MNRI® Integracja odruchów wzrokowo-słuchowych przeznaczony jest dla osób z wyzwaniami w rozwoju psychoruchowym w celu optymalizacji ich funkcjonowania, zarówno fizycznego jak i psychicznego.
Zadaniem programu jest wspieranie procesu integracji odruchów w ramach połączenia pracy układu sensorycznego, motorycznego i funkcjonowania mózgu dla zabezpieczenia jak najlepszych fizjologicznych podstaw prawidłowego ogólnego rozwoju.
Celem pracy terapeutycznej MNRI jest uruchamianie naturalnych mechanizmów funkcjonowania widzenia i słuchania w celu optymalizacji ich rozwoju i uczenia się.
Program wspiera dojrzewanie złożonych wzorców motorycznych odruchów niezbędnych do zaawansowanego przetwarzania sensorycznego, komunikacji i poznania, w tym czytania i pisania.