Mechanizm symetrii jest ważnym czynnikiem sensomotorycznej integracji.
Brak symetrii i znaczna asymetria może wywołać strukturalne nieprawidłowości w funkcjonowaniu anatomiczno- fizjologicznym. Symetria anatomiczna w stosunku do „lewej-prawej” strony ciała, dynamiczna „góra-dół” ciała oraz posturalna „przód-tył” działa z odruchem ochrony ścięgien, który odgrywa szczególną rolę w uwalnianiu stresu, ochronie i przetrwaniu.
W sytuacji stresowej, nasze mięśnie i ścięgna zginaczy lub prostowników skracają się i nasz system ciało – mózg wchodzi w jeden z dwóch trybów ochronnych: wycofanie – wywołując odpowiedź ‘zamrożenia’ (brak ruchów) albo nadmierny wyprost tułowia do reakcji ‘walki lub ucieczki’.
Ten wzorzec odruchowy pomaga w zachowaniu orientacji między centrum ciała a jego kończynami w celu przetrwania fizycznego. W rezultacie, odpowiedź ciała na stres wpływa na ogólną kontrolę postawy.
Skurcze w systemie mięśniowo-ścięgnowym powodują gwałtowną aktywację pnia mózgu i blokują pracę kory mózgu oraz myślenie przyczynowo-skutkowe.
Odruch ten zawiera wszystkie wzorce odruchów prostowania i odruchów tonicznych. Jest ściśle związany z odruchami grawitacji, uziemienia oraz prostowania głowy. Ma udział w kontroli postawy ciała w reakcji na przeszkody i siły zagrażające naszemu uziemieniu, a także naszej równowadze i stabilności.
MNRI® Terapia Neurostrukturalna Integracji Odruchów ma na celu uwolnienie napięcia spowodowanego negatywnym wpływem odruchu ochrony ścięgien i poprawę napięcia mięśni, minimalizuje i niweluje stres, przywraca powiązania między aspektami strukturalnymi a wzorcami odruchów.
MNRI® Terapia Neurostrukturalna Integracji Odruchów wykorzystuje głęboki dotyk, aby obudzić system proprioceptywny w naszym ciele i poprawiać pracę receptorów głębokiego dotyku i połączeń struktury ciała dla włączenia optymalnego mechanizmu samoregulacji.
MNRI® Terapia Neurostrukturalna Integracji Odruchów poprawia i wpływa na koordynację na linii tułów – kończyny, umiejętność zawężania i rozszerzania zakresu uwagi wzrokowej i słuchowej konwergencję i dywergencję wzroku, zdolność, aby zatrzymać się i pomyśleć, integrację posturalno-poznawczą do wykonywania zadań praktycznych, wpływa na stabilność emocjonalną oraz przetwarzanie emocji.
Stanowi podstawę wzrostu fizycznego, emocjonalnego i poznawczego.