Koncepcja metody MNRI®: Terapia NeuroTaktylna została oparta na doświadczeniu i wynikach wieloletniej pracy z dziećmi i dorosłymi, z zespołem stresu pourazowego i deficytami rozwoju układu nerwowego.
Autorka metody MNRI®, dr Svietlana Masgutova, wielokrotnie wykorzystywała elementy terapii taktylnej w pracy z ofiarami wojen i trzęsień ziemi – dziećmi i dorosłymi – katastrofie związanej z wybuchem radioaktywnej elektrowni w Czarnobylu (1986), wojnie w Baku, (1986-89) Izraelu (2005-6), największej wówczas na świecie katastrofie kolejowej w Rosji (1989) oraz z ofiarami tajfunu i tsunami na Filipinach (2014), dziećmi i dorosłymi, dotkniętymi tragedią na skutek strzelaniny w szkole w Newtown (Connecticut, USA, 2012) i wieloma innymi.
Kliknij przycisk „More”, aby dowiedzieć się więcej.
Dzięki wysokiej skuteczności metody dr Svietlana Masgutova zaczęła wykorzystywać Terapię Taktylną w pracy z osobami z wyzwaniami rozwojowymi w celu wsparcia mechanizmów neuroplastyczności mózgu, a w przypadku dzieci i młodzieży uzdolnionej jako program antystresowy.
Wieloletnia praktyka stosowania programu MNRI® Terapii NeuroTaktylnej pokazuje, że systematyczne stosowanie technik, daje dobre wyniki w zakresie stymulacji, regulacji i normalizacji percepcji dotykowej, regulacji napięcia mięśniowego, integracji sensorycznej, aktywizacji mechanizmów integracji sensomotorycznej, świadomości kinestetycznej, regulacji stanów stresowych.
Obecnie certyfikowani specjaliści MNRI® w różnych krajach uczą zawodowców i rodziców technik Terapii Taktylnej i osiągają pozytywne zmiany w neurorozwoju i uczeniu się .
Nazwa terapii pochodzi od łacińskich słów: „neurosis” (układ nerwowy), “tactilis” (dotykowy), co oznacza stymulację zmysłu dotykowego poprzez wykorzystanie neurofizjologicznych zasobów czuciowo- ruchowych organizmu.
Założeniem metody jest uruchomienie naturalnych mechanizmów neuronalnych, neurorozwoju, radzenie z efektem stresu i samoregulacji organizmu. Terapia może być stosowana samodzielnie, jako jedna z podstawowych technik terapii lub jako technika wspomagająca przy realizacji indywidualnego programu terapeutycznego wynikającego z diagnozy dziecka.
Terapia Taktylna jest stosowana podczas turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci i dorosłych z wyzwaniami rozwojowymi jak:
- uszkodzenie układu nerwowego (w wyniku wypadku komunikacyjnego, udaru)
- zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADD, ADHD)
- opóźniony rozwój psychomotoryczny i umysłowy
- autyzm, spektrum autyzmu lub zespół Aspergera
- trudności w nauce, głęboka dysleksja i dysgrafia
- przejawy zachowania agresywnego
- emocjonalna niestabilność
- problemy z koncentracją
- dokuczające lęki i fobie
- porażenie Mózgowe
- zaburzenia mowy
- zespół Downa
- epilepsja
- FAS (wewnątrzpłodowe zatrucie alkoholowe)